Tajemnice pszczół

  • Wydawnictwo: Genesis
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Rudolf Steiner
  • Wydawca, rok wydania: Genesis, 2015
  • Liczba stron : 162
  • Oprawa i wymiary: miękka, 140 x 210 m
  • ISBN: 978-83-86132-52-2
  • egz.
  • 33,90 zł

Książka omawia znaczenie owadów, które są bardzo ważne dla świata – głównie pszczół, lecz również os i mrówek. Autor omawia rolę pszczół, os i mrówek w utrzymaniu zdrowego środowiska. Podaje duchowe aspekty procesów przyrody, których zrozumienie może pomóc ludziom w zachowaniu zdrowia.

"Właściwie każdy człowiek musi się jak najbardziej interesować hodowlą pszczół, ponieważ od hodowli pszczół zależy w ludzkim życiu rzeczywiście więcej, niż się sądzi.

Pszczelarstwo jest czymś tak pięknym i pożytecznym, że pytań o to nigdy nie będzie za dużo... W dawnym powiedzeniu, że jest to kraj mlekiem i miodem płynący, tkwi przecież odzwierciedlenie tego, że jest to kraj zdrowy, gdzie można zdrowo żyć."

Rudolf Steiner urodził się w 1861 r. w Kraljevec (Austro-Wegry), zmarł w 1925 r. w Domach (Szwajcaria). Był twórcą antropozofii i z nią związał całe swoje życie. Wyniki duchowo-naukowych badań Steinera ukazują ich praktyczne oddziaływanie w odnowieniu wielu dziedzin życia: w wychowaniu, w medycynie i pedagogice leczniczej, w dziedzinach artystycznych (architektura, malarstwo, eurytmia), w rolnictwie (metody biodynamiczne), a również w życiu społecznym (trójczłonowość organizmu społecznego).

Rudolf Steiner: „Tajemnice pszczół"

Osiem wykładów wygłoszonych w Dornach od 26 listopada do 22 grudnia 1923, zamieszczonych w tomie GA 351 w katalogu Dzieł Zebranych Rudolfa Steinera

Spis treści

Rozmowa o pszczołach

Wykład I, Dornach, 26 listopada 1923

Pszczoła i czlowiek

Nektar i pyłek jako pożywienie pszczół. Wosk pszczeli. Budowa plastra. Królowa pszczół. Pracownice, trutnie i ich rozwój. Królowa jako istota Słońca; pracownice jako istoty Słońca i Ziemi; trutnie jako w pełni istoty Ziemi. Męskie zapłodnienie pochodzące z sił ziemskich; zdolności żeńskie do rozwijania jaj pochodzące ze Słońca. Wylęg młodych pszczół. Lot godowy i zapłodnienie królowej. Rojenie się pszczół. Znaczenie pszczelego jadu. Dobroczynne działanie miodu. Kuracja miodem u dzieci z krzywicą. Lepszy rozwój drzew owocowych w okolicach hodowli pszczół. Sztuczne hodowanie pszczół. Głęboki szacunek należny pszczołom.

Wykład II, Dornach, 28 listopada 1923

O postrzeganiu pszczół

Omówienie artykułu z czasopisma „Schweizerischen Bienen-Zeitung" pt. „Czy pszczoły widzą niewidzialne dla nas barwy? " Węch i smak u pszczół. Postrzeganie barw i światła przez pszczoły. Świecenie młodej królowej. Silne odczuwanie przez pszczoły działania chemicznego wywołanego światłem. Subtelny zmysł węchu u kotów. Węch psów policyjnych. Sztuczne dokarmianie pszczół. Dodatek herbatki rumiankowej przy dokarmianiu pszczół.

Wykład III, Dornach, l grudnia 1923

Miód i kwarc

Kuracja miodem (omówienie kolejnego artykułu z czasopisma, „Schweizerischen Bienen-Zeitung"). Rola mleka u dzieci i miodu u dorosłych. Siła kwasu krzemowego w człowieku. Siły kształtujące pszczołę. Kwarc jako lekarstwo przy nietolerancji spożywanego miodu. Dobroczynna kuracja miodem. Przyzwyczajenie pszczół do pszczelarza.

Wykład IV, Dornach, 5 grudnia 1923

O miodzie

Rozpoznawanie pszczelarza przez pszczoły. Hodowla pszczół w gospodarstwie rolnym. Uczciwa cena miodu. Nienaturalna produkcja mleka. Środek przeciwko pryszczycy. Słabe cielęta przy hodowli krów nastawionej na wysoką wydajność mleka. Alergia na miód. Reakcja pszczół na światło elektryczne. Wpływ znaków Zodiaku na wytwarzanie miodu.

Wykład V, Dornach, 10 grudnia 1923

O osach galasówkach

Choroby pszczół i instynkt dawnych pszczelarzy. Sok żołądkowy i krew pszczoły. Prawidłowe przygotowanie krwi u pszczół. Planowa uprawa roślin w okolicy pszczelego ula. Istota przygotowywania miodu u pszczół. O galasówkach. Uszlachetnianie fig.

Wykład VI, Dornach, 12 grudnia 1923             

O jadzie pszczół i o mrówkach

Królowa pszczół, pracownice i trutnie. Z zapłodnionych jaj powstają pracownice i królowa, a z niezapłodnionych wyłącznie trutnie. Jad pszczeli i jad os lekarstwem na gościec i reumatyzm. Użądlenia przez pszczoły. Wylęg trutni. Druga królowa. Gniazda os i budowle mrówek. Kolonie mszyc u mrówek.

Wykład VII, Dornach, 15 grudnia 1923

Znaczenie kwasu mrówkowego

Budowle mrówek. Plaga mrówek. Mrówki uprawiające rolę. Znaczenie jadu pszczelego, jadu osy i kwasu mrówkowego. Jad owadów jako lekarstwo. Rola pszczół, os i mrówek w rozwoju przyrody.

Wykład VIII, Dornach, 22 grudnia 1923           

Znaczenie w przyrodzie kwasu szczawiowego, mrówkowego i dwutlenku węgla

Wspomnienie o badaczu owadów Jean-Henń Fahre. Zręczność pszczół w budowaniu gniazda. Rola kwasu mrówkowego w ludzkim organizmie. Podawanie kwasu szczawiowego. Owady wypełniają powietrze kwasem mrówkowym. Kwas mrówkowy jako podłoże duszy i ducha Ziemi. Świecenie młodej królowej i rojenie się starych pszczół. Drzewo jałowca jako obraz ożywienia Ziemi przez

Chrystusa w sensie moralnym.

Uwagi na temat publikacji wykładów Rudolfa Steinera