Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: Aleksander Kądziela
  • Wydawca, rok wydania: Znak, 2021
  • Liczba stron : 352
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 230 mm
  • ISBN: 978-83-240-7267-5
  • egz.
  • 65,00 zł

Tapicerowanie jest prostsze, niż myślisz! Chcesz przywrócić blask staremu fotelowi i dać mu drugą młodość, ale boisz się, że to mission impossible? Tapicerować może każdy. Wystarczą zapał, trochę cierpliwości i garść bezcennych porad prawdziwego mistrza. Alek Kądziela pokaże ci, jak własnoręcznie odnowić nawet największy rupieć, zrealizować swoje pomysły i niczego nie zepsuć. Podpowie, od czego zacząć, jak wybrać wyściółki i tkaniny, ogarnąć maszynę do szycia i zrobić piękne narożniki. Zainspiruje do wykonania własnych tapicerowanych mebli – oryginalnych poduszek czy parawanu, które nadadzą charakteru twojemu wnętrzu.

21 autorskich projektów krok po kroku Tapicerowanie stylowych klasyków, m.in. chierowskiego 366, klubowego, „liska”, serduszka i zgrabnej AGI Tutoriale i przekazywane z pokolenia na pokolenie tapicerskie patenty, które poprowadzą cię przez tajniki rzemiosła Aleksander Kądziela od dziecka robił u ojca guziki na akord i marzył, by mieć pracownię tapicerską jak tata. Prowadzi pierwszą w Polsce szkołę tapicerstwa artystycznego i oblegane warsztaty pod hasłem #tapicerwakcji. Przez jego pracownię przewinęło się kilka tysięcy osób, które przekonały się, że tapicerowanie jest proste i daje ogromną frajdę! „Mój ojciec prowadził mały zakład stolarsko-tapicerski. To właśnie u niego stawiałem pierwsze kroki, wykonywałem guziki tapicerskie na starej guzikarce, za które dostawałem pierwsze pieniądze. Pracuję na niej do dziś. Od wielu lat prowadzę pracownię mebli oraz Akademię Rzemiosła AKdesign, w której jestem szkoleniowcem. »Tapicer w AKcji« to moje flagowe warsztaty dla pasjonatów i fanów DIY. Każdy z uczestników przynosi ze sobą mały, stary mebel, a wychodzi z odrestaurowanym, niepowtarzalnym egzemplarzem” (fragment wstępu) „Alek to prawdziwy mistrz o ogromnej wiedzy, pasji i charyzmie, którymi chętnie się dzieli. Dwa dni pracy pod jego okiem to fantastycznie i efektywnie spędzony czas”. Wiola Kozłowska (opinia o warsztatach) „Alek to mistrz świata! Kontaktowy, wspaniały człowiek z doświadczeniem i PASJĄ, która sprawia, że można by godzinami obserwować go przy pracy i słuchać”. (Dominika Rokita, opinia o warsztatach)

Wstęp

Nigdy nie chciałem zostać pilotem ani strażakiem. Odkąd pamiętam, marzyłem o tym, by mieć pracownię tapicerską, tak jak tata. To on wtajemniczył mnie w sztukę tapicerowania. Jako dziesięciolatek dostawałem kieszonkowe za robienie guzików na guzikarce. Na tym niesamowitym urządzeniu pracuję do dziś. Nic nie daje tyle frajdy podczas warsztatów i szkoleń, ile ta stara guzikarka! Najpierw robię instruktaż wykonania pierwszego guzika, a potem - niezmiennie od lat - w nagrodę dostaję szeroki uśmiech i wielkie „wowl". Tak samo reagują dorośli i dzieciaki z podstawówki.

Praca renowatora wymaga opanowania wielu specjalistycznych technik, a także wtajemniczenia w technologię i materiałoznawstwo. Jeśli marzysz o odnawianiu antyków, czeka cię nauka renowacji me¬todami stosowanymi w okresie, z którego pochodzi dany przedmiot. Do takiej pracy należy wykorzystać wyściółki i tkaniny tego samego rodzaju, jakiego użyto oryginalnie, aby nie zniszczyć charakteru mebla i nie zepsuć jego wyglądu. Zasady odnawiania starych mebli są mniej rygorystyczne. Tu o doborze tkanin czy kolorów możesz śmiało decydować, kierując się własnym smakiem i estetyką mebla.

Pamiętaj, że twoje pierwsze prace nie będą idealne. Każdemu z nas na początku zdarzają się potknięcia, ale zawsze można coś naprawić. Jak powiedział bodajże Napoleon Bonaparte, „tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi".

Spis treści

PODZIĘKOWANIA

WSTĘP

  1. GDZIE SZUKAĆ STARYCH MEBLI

Jakich mebli szukać na początku?

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

  1. NARZĘDZIA I MATERIAŁY

Podstawowe wyposażenie każdej pracowni tapicerskiej

  1. TKANINY OBICIOWE

Najpopularniejsze rodzaje tkanin obiciowych

Znaki jakości

Jak wybrać odpowiednią tkaninę?

Technika obliczania powierzchni tkanin

Kilka tajników mojego warsztatu

Czym wykonać obrysy na tkaninie?

Tapicerowane siedzisko z bukli

Okrągły panel na ścianę

Proste wezgłowie tapicerowane

Puf z odpadów piankowych

  1. WSZYSTKO O PIANKACH

Pianki poliuretanowe

Docinanie, odrysowywanie i sklejanie pianki

Wałek tapicerowany

Puf okrągły o średnicy 50 cm

Krzesło Hałasa 200-190

Parawan

  1. KOLEJNOŚĆ PRAC

Fotel Chierowski 366

Krzesło tapicerowane typ A-6150

Krzesło Aga typ 200-125

Fotel 300-190 „lisek"

  1. SZYJEMY!

Jaką maszynę kupić?

Docinanie tkanin, układanie fałd i modelowanie naroży

Kedra i rozszycia dekoracyjne

Wykończenie narożników

Prace dekoratorskie

Jak zamaskować połączenia tkanin

Ręczne wykonanie guzika

Szycie poduszek

Pokrowiec na poduszkę bez zamka

Krzesło „serduszko"

Fotel klubowy

Pikowanypuf od podstaw

  1. TAPICERSTWO TRADYCYJNE I STYLOWE

Wyściółki naturalne

Rodzaje sprężyn

Układanie wyściółek

Wiązanie sprężyn w siedzisku krzesła

Rodzaje węzłów do wiązania sprężyn

Pasy tapicerskie

Zydelek

Fotel uszak pikowany w stylu chesterfield

Fotel w stylu ludwik

Stylowe krzesełko

  1. TAJNIKI STOLARSTWA

Klejenie złączy

Czyszczenie i mycie

Ściąganie powłok lakierniczych

Zwalczanie szkodników

Zabezpieczanie drewna

ŚLĄSKI SŁOWNIK NARZĘDZI

PARTNERZY