Transfuzjologia u małych zwierząt

  • Wydawnictwo: Galaktyka
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Carolyn A. Sink
  • Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2018
  • Liczba stron : 104
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7579-661-2
  • egz.
  • 54,90 zł

Zwarty przewodnik przeznaczony zarówno dla początkujących klinicystów, którzy stają przed koniecznością ratowania życia pacjenta metodą hemoterapii

Transfuzjologia u małych zwierząt to wartościowy i praktyczny zbiór odpowiednio uporządkowanych informacji na temat procedur i interpre­tacji wyników oraz wielu zaleceń, które niejednokrotnie mogą odegrać kluczową rolę w procesie przetaczania krwi.

W niniejszym przewodniku opisano szczegółowo bezpieczne pozyskiwanie i utrzymanie puli przyżyciowych dawców krwi. Dokonano przeglądu technik i systemów pobierania krwi, ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej stosowanych zestawów do weterynaryjnych produktów krwiopochodnych. Aby pomóc czytelnikowi w przygotowaniu bezpiecznych i skutecznych dla biorcy preparatów krwiopochodnych, opisano stosowane środki przeciwkrzepliwe (antykoagulanty) oraz konserwanty krwinek czerwonych.

W książce znajduje się szczegółowy opis metod rozdzielania pełnej krwi na poszczególne składniki, a także wytyczne dotyczące ich przechowywania. Przedstawiono również praktyczne uwagi na temat przeprowadzania transfuzji, razem z określaniem grup krwi oraz próbami krzyżowymi. Podsumowanie informacji zaprezentowano w postaci tabel, które zawierają wskazania do wykonywania badań. Opisano cechy materiałów – krwi pełnej lub jej składowych wykorzystywanych w różnych sytuacjach w zależności od rodzaju zaburzenia, a także zasady oceny skuteczności przeprowadzonej transfuzji.

Przetaczanie krwi u psów i kotów, choć praktykowane od lat, w ostat­nim czasie stało się zabiegiem powszechnym i dobrze zorganizowanym. Z tego powodu Transfuzjologia u małych zwierząt jest bardzo pomocną książką w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej.

Jest to zwarty przewodnik przeznaczony zarówno dla początkujących klinicystów, którzy stają przed koniecznością ratowania życia pacjenta metodą hemoterapii, jak i dla doświadczonych lekarzy, chcących posze­rzyć oferowane usługi o procedury w zakresie transfuzji krwi. Książka ta będzie również nieocenionym wsparciem dla diagnostów i organiza­torów banków krwi, którzy poszukują konkretnych wskazówek podno­szących jakość ich usług.

Spis treści

Rozdział l    Dawcy krwi

Rozdział 2    Pobieranie krwi

Rozdział 3    Przegląd preparatów krwiopochodnych

Rozdział 4    Uwagi kliniczne w praktyce transfuzjologicznej

Rozdział 5    Reakcje niepożądane po przetoczeniu krwi

Rozdział 6    Preparatyka krwi i przechowywanie preparatów krwiopochodnych

Rozdział 7    Zapewnienie jakości

Indeks