Uprawa uproszczona w systemie rolnictwa precyzyjnego

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Agro Wydawnictwo
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: AgroProfil, 2020
  • Liczba stron : 88
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 270 mm
  • ISBN: 978-83-954198-6-7
  • egz.
  • 19,90 zł

Wszystko na temat systemów uprawy roli, dlaczego wprowadzono uproszczenia w uprawie, czym się różni uprawa uproszczona całopowierzchniowa od uprawy pasowej i siewu bezpośredniego

Publikacja specjalna „Uprawa uproszczona w systemie rolnictwa precyzyjnego” to pozycja dla wszystkich rolników rozważających możliwość rezygnacji z uprawy płużnej. Autorzy w obiektywny sposób przedstawiają wszystkie wady i zalety uprawy gleby bez użycia pługa. Szczegółowo charakteryzują wszystkie aspekty uprawy konserwującej (uprawy mulczowej). Z publikacji dowiesz się wszystkiego na temat systemów uprawy roli, dlaczego wprowadzono uproszczenia w uprawie, czym się różni uprawa uproszczona całopowierzchniowa od uprawy pasowej i siewu bezpośredniego. To również przegląd rynku maszynowego do uproszczonej uprawy roli. Tematyka wzbogacona została dodatkowo o zasady rolnictwa precyzyjnego i technologie stosowane w tym systemie.

Znaczenie nowoczesnej techniki w uproszczonej uprawie roli jest bardzo duże. To technika kształtuje system uprawy, wpływa na wielkość i jakość plonu oraz na koszty procesu produkcji. Dziś, dzięki technologii z obszaru precyzyjnego rolnictwa, wyróżnia ją także możliwość realizacji zabiegów agrotechnicznych zgodnie z wymaganiami rośliny i siedliska. Poprawnie wykonane zabiegi prowadzą do uzyskania odpowiedniej struktury i sprawności gleby, zapewniają optymalne warunki do siewu i wschodów roślin, a także przyswajania składników pokarmowych i rozwoju systemu korzeniowego. Znaczenie prawidłowej uprawy roli, ukierunkowanej na zapewnienie odpowiedniego stanu higienicznego glebie, wzrosło w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2014 r. na podstawie ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin zasad integrowanej ochrony roślin. Uprawa uproszczona (inne określenia: uprawa konserwująca, zredukowana albo mulczowa) może być wykonana z płytkim spulchnieniem roli (do 15 cm) lub z głębokim spulchnieniem roli i zniszczeniem zagęszczonej warstwy podglebia (do 35 cm) oraz jako uprawa pasowa i siew w uprawione pasy. Korzyści uprawy konserwującej to m.in. zapobieganie erozji wodnej i wietrznej, poprawa struktury gleby oraz zmniejszenie jej zlewności i skłonności do zaskorupiania się, polepszenie nośności gleby, umożliwienie wcześniejszego siewu, ułatwienie głębszego korzenienia się roślin, poprawa infiltracji wody i podsiąku kapilarnego, ograniczenie parowania wody z gleby, polepszenie żyzności i wzrost aktywności biologicznej gleby, zmniejszenie strat azotu w czasie zimy, ograniczenie zachwaszczenia, przyczynianie się do biologicznego zwalczania szkodników oraz zmniejszenie kosztów uprawy. Dodatkowe korzyści przynosi połączenie tradycyjnych i nowych narzędzi do uprawy roli z technologiami rolnictwa precyzyjnego, którego cele są jasno sprecyzowane, to poprawa efektywności wykorzystania zasobów, wydajności produkcji, jakości plonu, rentowności i zrównoważonego rozwoju produkcji rolnej.

Spis treści

Agrotechnika

System uprawy roli

Cele i przyczyny wprowadzenia uprawy uproszczonej.

Zalety i wady poszczególnych systemów

Metody uprawy uproszczonej całopowierzchniowej

Pasowa uprawa roli

Techniki

Technika dla uproszczonej uprawy roli

Uniwersalne agregaty uprawowe

Agregat uprawowo- siewny dla mniejszego gospodarstwa

Agregat do uprawy pasowej

Rolnictwo Precyzyjne

Zasady Rolnictwa Precyzyjnego

Technologie i narzędzia stosowane w rolnictwie precyzyjnym

Inteligentny monitoring

Zarządzanie rozpylaczami w opryskiwaczu