Z praktyki własnej – przegląd nietypowych przypadków chorób zakaźnych oraz inwazyjnych u psów i kotów

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: ELAMED
 • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
 • Autor: Łukasz Adaszek
 • Wydawca, rok wydania: ELAMED, 2021
 • Liczba stron : 186
 • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
 • ISBN: 978-83-65883-74-2
 • egz.
 • 96,90 zł

Od autora

Zmiany klimatyczne i środowiskowe takie jak globalne ocieplenie czy powiększanie się terenów zurbanizowanych kosztem terenów leśnych przyczyniają się pojawiania się nowych patogenów na terenach dotychczas od nich wolnych bądź też nowych szczepów bakterii, wirusów i pasożytów będących przyczyną chorób o atypowym przebiegu.

Niniejsza publikacja stanowi zbiór opisów własnych przypadków klinicznych wybranych chorób zakaźnych oraz inwazyjnych psów i kotów. Przedstawiono w niej zarówno jednostki chorobowe, które nie występują zbyt często u rodzimych zwierząt towarzyszących, jak i takie, które są obecne u psów i kotów w naszym kraju, ale ich przebieg jest bardzo zróżnicowany, w związku z czym ich rozpoznawanie i leczenie stanowi wyzwanie dla lekarzy weterynarii.

Dla każdego przypadku klinicznego autorzy przedstawili dokładny opis czynników etiologicznych, postępowanie diagnostyczne oraz metody leczenia.

Mam głębokie przekonanie, że lektura tej publikacji skłoni Państwa do uwzględnienia przedstawionych w niej jednostek chorobowych w diagnostyce różnicowej, a tym samym przyczyni się do rozwiązania niejednego problemu klinicznego u psów i kotów.

prof. dr hab. Łukasz Adaszek specjalista chorób psów i kotów

 

Książka zawiera:

 • dokładny opis czynników etiologicznych, postępowania diagnostycznego oraz metod leczenia w zakresie każdego z omówionych przypadków klinicznych,
 • najnowsze wiadomości dotyczące patogenezy jednostek zakaźnych, które przez zmiany klimatyczne i środowiskowe stają się coraz większym zagrożeniem dla psich i kocich pacjentów,
 • wnioski wyciągnięte z wieloletnich badań nad przypadkami klinicznymi chorób zakaźnych oraz inwazyjnych psów i kotów,
 • tabele oraz ryciny, które są ciekawym i praktycznym uzupełnieniem przedstawionych jednostek chorobowych,
 • ponad 400 pozycji piśmiennictwa, które tworzą zbiór obserwacji i analiz w zakresie szerokiego podejścia do tematu chorób zakaźnych i inwazyjnych lekarzy z całego świata.

 

 

 SPIS TREŚCI

 1. Nietypowe przypadki chorób zakaźnych i inwazyjnych u psów
  1.1. Tamponada serca w przebiegu babeszjozy u psa
  1.2. Przypadki inwazji Babesia gibsoni u psów w Polsce
  1.3. Nietypowy przebieg anaplazmozy granulocytarnej u psów
  1.4. Sercowa postać boreliozy u psów
  1.5. Dirofilarioza psów – coraz częściej notowana choroba
  1.6. Leiszmanioza psów w Polsce – czy jest czego się bać?
  1.7. Zakażenie Chromobacterium violaceum u psa – rzadka infekcja
 2. Nietypowe przypadki chorób zakaźnych i inwazyjnych u kotów
  2.1. Kryptosporydioza kotów – czy jest to faktyczny problem?
  2.2. Nietypowy przebieg białaczki u kota
  2.3. Powikłania sercowe w przebiegu FIP
  2.4. Anaplazmoza granulocytarna u kotów – rzadko diagnozowany problem
  2.5. Babeszjoza kota – egzotyczna choroba w Polsce
  2.6. Promienica kotów – mało znany problem
  2.7. Kingella indologenes – potencjalny patogen kotów
  2.8. Encefalitozoonoza kotów – nieznany problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej
  2.9. Leptospiroza kotów – mało znany problem

 

Autor książki prof. dr hab. Łukasz Adaszek jest wieloletnim i cenionym pracownikiem Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W zakresie swoich badań współpracuje z licznymi ośrodkami badawczymi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jako uznany autorytet z zakresu diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych i inwazyjnych małych zwierząt w swych publikacjach omawia jednostki chorobowe oraz przypadki, które niejednokrotnie stanowią spore wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zagadnień chorób transmisyjnych zwierząt podzielił się jak do tej pory w ramach blisko 300 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest autorem i współautorem książek: Choroby zakaźne myszy i szczurów (2010), Babeszjoza psów (2013), Wybrane choroby transmisyjne psów i kotów (2015), Profilaktyka chorób zwierząt towarzyszących (2016), Choroby zakaźne psów (2019).

W 2021 roku do tej listy dołącza książka: Z praktyki własnej – przegląd nietypowych przypadków chorób zakaźnych oraz inwazyjnych u psów i kotów, która jest zbiorem najnowszych doniesień i niezwykle ciekawych przypadków z praktyki, które mogą okazać się nieocenionym wsparciem w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz przyczynić się do rozwiązania niejednego problemu klinicznego u psów i kotów, a wszystko to z myślą o kształceniu i dzieleniu się wiedzą.