Zabiegi chirurgiczne i leczenie kulawizn u bydła

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Galaktyka
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: A.David Weaver, Guy St Jean, Adrian Steiner
  • Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2009
  • Liczba stron : 320
  • Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7579-089-4
Pierwsza część podręcznika ma charakter ogólny, omawia przygotowania do różnych technik operacyjnych leczenia kulawizn, postępowanie chirurgiczne, stosując podział według narządów (głowa i szyja, jama brzuszna, układ moczowo-płciowy i układ ruchu).

Zabiegi chirurgiczne i leczenie kulawizn u bydła to książka o bardzo dużej wartości dla codziennej praktyki lekarskiej. Treść została ujęta syntetycznie i bardzo zwięźle, co sprawia, że łatwo odszukać każdy fragment wiedzy.

Pierwsza część podręcznika ma charakter ogólny, omawia przygotowania do różnych technik operacyjnych. Można w niej odnaleźć wyjaśnienie niezbędnych pojęć z zakresu anestezjologii, czystości chirurgicznej, instrumentoznawstwa, materiałów i zespoleń tkankowych, płyno- i antybiotykoterapii oraz innych postępowań przeciwzakażeniowych. W kolejnych rozdziałach autorzy omówili postępowanie chirurgiczne, stosując podział według narządów (głowa i szyja, jama brzuszna, układ moczowo-płciowy i układ ruchu). Każda z części podaje treść w sposób przydatny dla lekarza praktyka. Autorzy zastosowali następującą sekwencję: nazwa choroby i jej synonimy, krótki opis i definicje, występowanie, objawy podstawowe i różnicowe, predyspozycje, etiologia, leczenie, powikłania, rokowanie i profilaktyka. Poszczególne techniki operacyjne są przedstawione w bardzo przejrzysty sposób. Uzupełnienie podanej treści stanowi odpowiednio dobrana literatura i ryciny.

Zabiegi chirurgiczne i leczenie kulawizn u bydła to monografia i prze­wodnik o dużej wartości praktycznej dla wszystkich lekarzy weterynarii zajmujących się bujatryką. Dla studentów medycyny weterynaryjnej i dla lekarzy rozpoczynających specjalizację podręcznik ten będzie przydatnym wprowadzeniem w zagadnienia zwią­zane z chirurgią bydła. Jego lekturę można polecić także wszystkim hodowcom bydła.

 

Spis treści

Przedmowa do wydania polskiego V
Przedmowa do pierwszego wydania anglojęzycznego VII

Przedmowa do drugiego wydania anglojęzycznego IX

Podziękowania  XI

1. Uwagi ogólne i znieczulenie   1

2. Chirurgia głowy i szyi 55

3. Chirurgia jamy brzusznej 77

4. Chirurgia układu moczowo-płciowego samic 142

5. Chirurgia strzyków     160

6. Chirurgia układu moczowo-płciowego samców 171

7. Kulawizny 201

Załącznik 1. Literatura zalecana 265

Załącznik 2. Wykaz skrótów 267

Załącznik 3. Przydatne adresy   269

Załącznik 4. Konwersja jednostek          277

Indeks  279

Doświadczenie uznanych specjalistów z zakresu bujatryki

Dokładne opisy podstawowych zabiegów operacyjnych, wzbogacone rycinami

Zwięzły i przystępny język

Doskonała książka do pracy w terenie

 

Światowy sukces pierwszego wydania Bovine Surgery and Lameness, zachęcił autorów do dalszej pracy, której owocem jest niniejsza książka. Podręcznik, który oddajemy w Państwa ręce, ukazuje krok po kroku standardowe techniki operacyjne. Autorzy szczególną uwagę zwrócili na okołoperacyjną walkę z bólem, zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt i bezpieczeństwem żywności. 

Tytuł

Zabiegi chirurgiczne i leczenie kulawizn u bydła

Autor

A.David Weaver, Guy St Jean, Adrian Steiner

Wydawca

Galaktyka

Rok wydania

2009

Liczba stron

320

Wymiary

170 x 240 mm

Okładka

twarda

ISBN

978-83-7579-089-4