ABC florystyki

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: Hortpress
 • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
 • Autor: Anna Nizińska
 • Wydawca, rok wydania: Hortpress, 2019, wydanie II rozszerzone i uaktualnione
 • Liczba stron : 760
 • Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 245 mm
 • ISBN: 978-83-6645704-1
 • egz.
 • 129,00 zł 85,00 zł

ABC FLORYSTYKI to rodzaj florystycznego ele­mentarza dla osób pragnących zawodowo lub ama­torsko związać swą działalność z tą dziedziną twórczości, gdzie „tworzywem" są rośliny. Ta książka uczy m.in. postępowania z materiałem roślinnym, zasad kompozycji i doboru barw, materiałoznawstwa roślinnego, histo­rii bukieciarstwa, podstaw botaniki i fizjologii roślin.

W zestawie kupisz taniej

ABC florystyki

ABC florystyki

85,00 zł
Florystyka ślubna

Florystyka ślubna

63,00 zł
148,00 zł
137,00 zł

ABC Florystyki to rodzaj florystycznego elementarza dla osób pragnących zawodowo lub amatorsko związać swą działalność z tą dziedziną twórczości, gdzie tworzywem są rośliny. Wykonanie kompozycji z kwiatów, roślinna aranżacja wnętrza, zakomponowanie zieleni na balkonie, bukiet ślubny czy też kosz teatralny wymagają wiedzy i umiejętności florystycznych. Ta książka uczy m.in. postępowania z materiałem roślinnym, zasad kompozycji i doboru barw, materiałoznawstwa roślinnego, historii bukieciarstwa, podstaw botaniki, fizjologii roślin itp. Zapoznaje także z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi aranżacji ślubnych, żałobnych i komunijnych, dekoracji świątecznych, sporządzania kompozycji i bukietów okolicznościowych z kwiatów ciętych oraz układów z roślin doniczkowych i balkonowych. Czytelnik znajdzie tu pomysły dekoracji roślinnej zarówno na Walentynki, jak i na Święto Plonów. Właściciele kwiaciarni uzyskają informacje dotyczące aranżacji wnętrza sklepu z kwiatami, dekoracji witryny oraz organizacji sprzedaży roślin.

Książka ABC Florystyki spełni swoje zadanie, jeśli zachęci Czytelnika do sięgania także po inne wydawnictwa i prasę fachową z tej dziedziny, do doskonalenia swych umiejętności na różnego typu szkoleniach florystycznych oraz do odwiedzania wystaw kwiatowych, mistrzostw i konkursów florystycznych w Polsce i na świecie. Niezastąpionym źródłem informacji jest dziś niewątpliwie Internet. Ale tu pojawia się problem, bo nie wszystkie publikowane w nim prace są tak samo dobre. Osoby mniej doświadczone mogą uznać je za wzory do naśladowania. Jedyna rada to szukać inspiracji lub odwzorowywać prace tylko uznanych autorytetów, obserwować również relacje z ważnych wydarzeń florystycznych, gdyż tam z reguły występują najlepsi i to od nich - na każdym etapie kształcenia - powinniśmy się uczyć.

Od pierwszego wydania ABC Florystyki minęło ponad 10 lat. W tym czasie wiele się zmieniło - wzrósł asortyment dostępnych roślin ozdobnych, powstały nowe techniki florystyczne, zmieniło się wzornictwo wyrobów kwiatowych, a także wnętrza. W Polsce i na świecie odbywają się konkursy i mistrzostwa florystyczne, podnoszące z roku na rok poziom umiejętności ich uczestników. Znacząco też rozwija się edukacja w tym zakresie, często zakończona państwowymi egzaminami organizowanymi przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Trudne, ale cenione przez florystów egzaminy zdają również słuchacze studiów podyplomowych i uznanych prywatnych szkół florystycznych, gdzie nauka odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Ponadto od lat ukazuje się wiele tytułów czasopism i katalogów florystycznych. Dostępne są także portale związane z tą tematyką i różne fora, umożliwiające kontakty między florystami.

Uaktualniona wersja ABC Florystyki jest zilustrowana nowymi zdjęciami, pochodzącymi głównie z zajęć w Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej i na Podyplomowych Studiach Florystyka ZUT w Szczecinie (oraz częściowo z innych źródeł). Ogromnym atutem tego wydania są zdjęcia roślin ozdobnych stosowanych we florystyce, zestawionych tabelarycznie w sześciu grupach:

 • kwiaty cięte,
 • zieleń cięta,
 • drzewa, krzewy i pnącza stosowane we florystyce,
 • rośliny doniczkowe,
 • rośliny na balkony i tarasy,
 • rośliny utrwalane (w tym suszone).

Kolejną zaletą książki jest uaktualniona barwna część dotycząca teorii florystyki. Omówiono i zilustrowano nowe techniki, a także rozbudowano asortyment wzorów wyrobów florystycznych oraz stylizacji wnętrz roślinami.

Czytelnikom życzę sukcesów w pracy z kwiatami i doskonalenia warsztatu florystycznego oraz radości jaką daje ta szczególna dziedzina twórczości, a Autorom zdjęć, Pani Marioli Miklaszewskiej i Panu Doktorowi Piotrowi Salachnie, dziękuję za życzliwość i fachową pomoc.

Autorka

W treści:

Narzędzia, akcesoria i techniki florystyczne

Dekoracje roślinne wczoraj i dziś

Ogólne zasady kompozycji

Style kompozycji roślinnych

Udział roślin w stylizacji wnętrz

Sezonowość aranżacji roślinnych

Podstawowe wiadomości o budowie i funkcjach życiowych roślin

Materiał roślinny stosowany we florystyce

Postępowanie z materiałem roślinnym

Suszenie i utrwalanie roślin

Kompozycje w naczyniach

Bukiety wiązane w ręku

Florystyka ślubna

Florystyka komunijna

Florystyka pogrzebowa

Dekoracje na Boże Narodzenie

Dekoracje na Wielkanoc

Dekoracje na Walentynie

Dekoracje dożynkowe

Dekoracje stołów

Dekoracje kościołów

Dekoracja Urzędu Stanu Cywilnego

Ślub w plenerze

Kompozycje z roślin suszonych i sztucznych.

Dekoracje z roślin doniczkowych

Dekoracje roślinne w obiektach użyteczności publicznej..

Balkony i tarasy

Feng Shui i rośliny

Hortiterapia

Landart

Kwiatowy biznes - aranżacja kwiaciarni.

Imprezy kwiatowe i florystyczne

Edukacja florystyczna