ABC jeździectwa

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: J. M. Kotowski, E. Kaszuba-Warpechowska
  • Wydawca, rok wydania: PWN, 1998
  • Liczba stron : 163
  • Oprawa i wymiary: twarda, 165 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-09-01495-9
  • egz.
  • 35,90 zł

Książka opisuje wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii koni, rasy koni, żywienie oraz ćwiczenia niezbędne do poprawy umiejętności jazdy konnej.

 

Książka opisuje wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii koni, rasy koni, żywienie oraz ćwiczenia niezbędne do poprawy umiejętności jazdy konnej.


Od zarania dziejów koń towarzyszył człowiekowi w walce, pracy, sporcie i zabawie. Przysłowie chińskie - „grzbiet konia tworzy państwo\" - potwierdza się w historii wielu narodów. Znana jest np. niemała rola, jaką odegrały andaluzyjskie dzianety Hiszpanów podczas podboju Meksyku przez Corteza w 1521 r., stawne są też bitewne czyny polskiej konnicy. Zabawy konne były najstarszym sportem narodów indoeuropejskich. I my zachęcamy do uprawiania tej pięknej dyscypliny. Już tytuł książki określa jej zakres. Pisaliśmy ją z myślą o adeptach sztuki jeździeckiej, dobrze jeszcze pamiętając, jakie trudności musieliśmy pokonać, stawiając pierwsze kroki w stajni. Staraliśmy się tak dobrać treść i zakres materiału, aby bez zbędnego filozofowania wprowadzić Czytelnika w podstawowe arkana jeździectwa. Jak z tego wynika, książka przeznaczona jest dla początkujących amatorów tego sportu.

W przekazywanym do rąk Czytelnika trzecim wydaniu tej książki zachowaliśmy podstawowy układ materiału z wydania drugiego, natomiast treść została zmieniona i uzupełniona. Większość zmian stanowią drobne uzupełnienia, które wprowadzono z myślą uczynienia tekstu bardziej przejrzystym i zrozumiałym dla początkujących jeźdźców. Najwięcej zmian znajdzie Czytelnik w rozdziale zatytułowanym „Zawody jeździeckie". Ze względu na ciągły rozwój tej dyscypliny sportu wiadomości zawarte w drugim wydaniu wymagały znacznego rozszerzenia. W rozdziale tym dokładnie przedstawiono przepisy Polskiego Związku Jeździeckiego (PZJ) dotyczące woltyżerki i uzupełniono informacje na temat mało jeszcze znanej konkurencji, jaką są rajdy długodystansowe. Sporo miejsca poświęcono omówieniu konkursu skoków z oceną stylu zawodnika. W obecnej formie konkurs ten jest rozgrywany dopiero od trzech lat. Jest on przewidziany głównie dla początkujących zawodników, toteż sądzimy, że zasady jego rozgrywania będą dla naszych Czytelników szczególnie interesujące.

Mamy nadzieję, że trzecie wydanie „ABC jeździectwa" spotka się z życzliwym przyjęciem przez wszystkich tych, którzy zaczynają uprawiać tę wspaniałą dyscyplinę rekreacji.