Anatomia i fizjologia w treningu konia

  • Wydawnictwo: Akademia Jeździecka
  • Dostępność: Towar chwilowo niedostępny
  • Autor: Gillian Higgins
  • Wydawca, rok wydania: Akademia Jeździecka, 2020, dodruk
  • Liczba stron : 151
  • Oprawa i wymiary: twarda, 175 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-940171-5-6

Spójrz na swojego konia z zupełnie nowej perspektywy, poznając szczegółową budową i zasady funkcjonowania dwunastu układów jego ciała, przedstawionych na malunkach naniesionych bezpośrednio na skórę końskich modeli.

Spójrz na swojego konia z zupełnie nowej perspektywy, poznając szczegółową budową i zasady funkcjonowania dwunastu układów jego ciała, przedstawionych na malunkach naniesionych bezpośrednio na skórę końskich modeli.

Gillian Higgins wykorzystując swoją autorską technikę malowania na koniach, pokazuje, w jaki sposób poszczególne układy ciała współpracują ze sobą, wpływając na wydajność organizmu i ograniczając ryzyko urazów.
Podręcznik składa się z 12 rozdziałów, które kolejno prezentują znaczenie i rolę poszczególnych układów ciała oraz ich wzajemne interakcje. Ten atrakcyjny wizualnie oryginalny, a jednocześnie przejrzysty poradnik pokazuje, w jaki sposób anatomia wpływa na metody chowu, użytkowania i szkolenia koni.

„Nareszcie pojawiła się książka, która tłumaczy, jak działa koń - od wewnątrz - a do tego jest napisana zrozumiałym językiem. Lektura obowiązkowa dla każdego zaangażowanego jeźdźca".

Przez pięćdziesiąt milionów lat ewolucja idealnie przystosowała konie do życia w pełnej niebezpieczeństw niszy ekologicznej. Dzięki dziedzictwu dzikich przodków współczesny koń domowy jest zwierzęciem o silnym instynkcie stadnym, przystosowanym do stałego pobierania pokarmu roślinnego. Cechuje się siłą i wytrzymałością umożliwiającą skuteczną ucieczkę przed drapieżnikami. Aby efektywnie wykorzystać naturalne atrybuty tych fascynujących zwierząt w sporcie i rekreacji, trenerzy i jeźdźcy powinni szczegółowo poznać ich poszczególne układy biologiczne, a także ich współdziałanie i znaczenie dla optymalnego stanu zdrowia koni. Poprzednia książka Gillian koncentrowała się głównie na budowie układu mięśniowo-szkieletowego. Jej najnowsza pozycja nie tylko pogłębia ten temat, ale też idzie o krok dalej. Autorka prezentuje dwanaście układów w ciele konia i objaśnia praktyczne implikacje ich szczególnej struktury dla użytkowania i optymalnych warunków życia tych niezwykłych zwierząt. Unikatowe schematy namalowane przez autorkę bezpośrednio na skórze końskich modeli pozwalają uwydatnić piękno koni. Połączenie walorów estetycznych z rzetelną wiedzą biologiczną czyni z tej książki lekturę naprawdę wyjątkową na rynku. Jest to naturalna kontynuacja promowanej przez Gillian koncepcji „poznania konia od środka".

Koń to niezwykle skomplikowany organizm, złożony z atomów, cząsteczek, komórek, tkanek, narządów i układów.

Aby w pełni rozwinąć drzemiący w nim potencjał oraz zagwarantować mu zdrowe i szczęśliwe życie, my - jeźdźcy, trenerzy, lekarze weterynarii - mamy obowiązek dbać o jego rozsądne i wydajne użytkowanie; umieć przewidywać jego emocje i zachowania; wychodzić naprzeciw jego naturalnym potrzebom i zapewnić mu maksymalne szanse na sukces w sporcie.

W tym celu ważne jest zrozumienie zarówno niezwykłych możliwości, jak i ograniczeń wynikających z budowy konia. Szczególna struktura czyni z jego ciała prawdziwie zadziwia­jącą machinę. Każdy z układów posiada swoje specyficzne funkcje, a jednocześnie wchodzi w relacje z wieloma innymi strukturami. Niniejszy podręcznik, będący kontynuacją książki „Jak porusza się Twój koń", szczegółowo omawia funkcjonowanie organizmu konia i przygląda się praktycz­nym aspektom treningu ukierunkowanego na anatomię. Podobnie jak poprzednią książkę, można ja czytać od po­czątku do końca lub wybierać konkretne zagadnienia. Za­warłam tu pewne sugestie dotyczące sposobów na zwiększe­nie skuteczności treningu koni, jednak nie jest ona klasycznym podręcznikiem szkoleniowym ani kompendium wiedzy anatomicznej. Ma zachęcić czytelników do dalszego zgłębiania poruszonej w niej tematyki i spojrzenia na konie z nowej perspektywy, aby zapewnić im pełną empatii opiekę i świadome użytkowanie.

 

Spis treści:

Powłoka ciała 6

Układ kostny 16

Układ mięśniowy 34

Powięzi, ścięgna i więzadła 52

Układ trawienny 66

Układ oddechowy 78

Układ krwionośny 88

Układ chłonny 100

Układ nerwowy 108

Układ dokrewny 122

Układ moczowy 132

Układ rozrodczy 140

Malunki na koniach 148

Podstawowa terminologia 149

O Autorce 150

Indeks 151