Architektura krajobrazu część 4. Rośliny ozdobne

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Hortpress (Viridia)
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Hortpress, 2017
  • Liczba stron : 328
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-65782-20-5
  • egz.
  • 64,00 zł
Podręcznik Architektura krajobrazu, część 4 obejmuje zagadnienia związane ze znaczeniem roślin ozdobnych, z warunkami siedliska i zastosowaniem naturalnej roślinności w terenach zieleni, rodzajami gleb i ich uprawą, uprawą roślin ozdobnych, ich rozmnażaniem, nawożeniem, pielęgnacją i ochroną, szkółkarstwem ozdobnym, a także przygotowaniem materiału roślinnego do wykonywania dekoracji roślinnych.

Sztuka kompozycji, która w stosunku do architektury krajobrazu ma znaczenie podwójne – przestrzenne i kulturowe - nie należy do łatwych. Wymaga znajomości wielu zagadnień z różnych dziedzin. Jedną z nich jest niewątpliwie znajomość roślin ozdobnych, głównego elementu tworzonej kompozycji wnętrza ogrodowego, parku czy też wielko-powierzchniowego terenu zieleni. Ze względu na obszerny zakres materiału podręcznik Architektura krajobrazu. Rośliny ozdobne został podzielony na trzy części (części 4-6), z których każda porusza inną tematykę, a wraz z podręcznikami Architektura krajobrazu. Podstawy architektury krajobrazu (części 1-3), Architektura krajobrazu. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja elementów roślinnych (część 7), Architektura krajobrazu. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja malej architektury ogrodowej (części 8. i 9) stanowi całość materiału przeznaczonego do kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu.

Architektura krajobrazu, część 4. Rośliny ozdobne - obejmuje zagadnienia związane ze znaczeniem roślin ozdobnych, z warunkami siedliska i zastosowaniem naturalnej roślinności w terenach zieleni, rodzajami gleb i ich uprawą, uprawą roślin ozdobnych, ich rozmnażaniem, nawożeniem, pielęgnacją i ochroną, szkółkarstwem ozdobnym, a także przygotowaniem materiału roślinnego do wykonywania dekoracji roślinnych.

Architektura krajobrazu, część 5. Rośliny ozdobne - obejmuje charakterystykę roślin zielnych (jednorocznych uprawianych z wysiewu wprost na miejsce stałe, jednorocznych uprawianych z rozsady, dwuletnich lub traktowanych w uprawie jako rośliny dwuletnie, bylin), mających zastosowanie w urządzaniu ogrodów, parków i wielkopowierzchniowych terenów zieleni, oraz roślin doniczkowych, na kwiat cięty i na suche bukiety przeznaczonych do dekoracji wnętrz.

Architektura krajobrazu, część 6. Rośliny ozdobne - obejmuje charakterystykę drzew i krzewów iglastych oraz drzew i krzewów liściastych wykorzystywanych w urządzaniu ogrodów, parków i wielkopowierzchniowych terenów zieleni.

W treści

Znaczenie roślin ozdobnych

Roślinność naturalna w terenach zieleni

Rodzaje i właściwości gleb

Uprawa gleby, melioracje i zabiegi pielęgnacyjne

Nawożenie roślin ozdobnych

Uprawa roślin ozdobnych

Rozmnażanie roślin ozdobnych

Przygotowanie materiału roślinnego do wykonania dekoracji roślinnych

Szkółkarstwo ozdobne

Chwasty w uprawie roślin ozdobnych

Ochrona roślin ozdobnych przed chorobami i szkodnikami