Czereśnia – zeszyt uprawowy

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Plantpress
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2022
  • Liczba stron : 200
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-964478-1-4
  • szt.
  • 40,00 zł

Uprawa czereśni wymaga pewnego zasobu wiedzy. Gdzie ją znaleźć? Na pewno na spotkaniach poświęconych temu gatunkowi, na łamach czasopism branżowych, na stronach i forach internetowych. Jednak jest to wiedza fragmentaryczna, bywa że niepotwierdzona i trudno pozyskane informacje połączyć, a jeszcze trudniej wykorzystać.

Postanowiliśmy przygotować dla Państwa opracowanie, które będzie praktycznym przewodnikiem w uprawie czereśni. Ale od początku. Najpierw trzeba wybrać odmianę. Tu kryteriów jest kilka. Pierwsze dzieli odmiany na wczesne, średnio wczesne i późne, inne na samopylne i obcopylne. Jeszcze inne kryterium przyporządkowuje odmiany do ośrodków hodowlanych. Powyższe informacje są ważne z uwagi na możliwości uprawy odmian w Polsce. Mogą one zaskoczyć, szczególnie gdy ma się świadomość ryzyka uszkodzeń przymrozkowych oraz gdy sezon czereśniowy trwa tylko osiem tygodni.

Na etapie zakupu drzewek do sadu należy wybrać także podkładkę. Jest ich kilka. Selekcja zależy od wielu czynników. Pierwszym jest cena, drugim - stanowisko, trzecim - siła wzrostu, a kolejnym - konieczność nawadniania. Siła wzrostu podkładki sugeruje np. czy możliwe jest okrycie drzew osłonami przeciwdeszczowymi.

Po wyborze odmiany i zapylaczy, podkładki, założeniu sadu należy właściwie przyciąć drzewka. Trzeba pamiętać, że zasadnicze cięcie drzew wykonujemy po zbiorze owoców, a jak - to zależy od charakteru odmiany.

Ochrona drzew wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest kilka chorób i kilka szkodników, których nie można lekceważyć. Trzeba poznać ich biologię i najlepsze terminy do wykonania zabiegów chemicznych. Jest to ważne, gdyż wybranie właściwego terminu pozwala np. na jednoczesne zwalczanie kilku patogenów, czyli optymalne wykorzystanie środków ochrony roślin, których dobór jest coraz mniejszy. Owoce czereśni, które w większości trafiają na świeży rynek, dojrzewają ponadto 2-3 miesiące po kwitnieniu drzew, co musi uświadamiać sadownikom ryzyko powstawania pozostałości przy niewłaściwie prowadzonej ochronie chemicznej.

W składzie owoców czereśni dominuje woda. Zatem bez nawadniania nie uda się wyprodukować owoców, które aby wzbudzić zainteresowanie rynku, muszą mieć średnicę przekraczającą 30 mm. Uzyskać ją można tylko wówczas, gdy drzewa będą w wysokiej zdrowotności i odpowiednio odżywione.

W produkcji czereśni istotne staje się utrzymanie wysokiej jakości po zbiorze owoców. Wymagają one zatem odpowiedniego traktowania, które obejmuje schłodzenie, sortowanie i zapakowanie.

Jakość owoców jest i w przyszłości na pewno będzie głównym czynnikiem warunkującym ich sprzedaż po atrakcyjnych cenach. Polska z produkcją na poziomie 45, w porywach 60 tys. ton może stać się ważnym producentem tych owoców w Europie, o czym świadczą dotychczasowe osiągnięcia sadowników. Jednak bez wiedzy, jej wykorzystania i przestrzegania określonych zasad to się nie uda.

Oddajemy do Państwa dyspozycji przewodnik do uprawy czereśni. Liczymy na wykorzystanie w praktyce zawartych w nim informacji, które na pewno przyczynią się do Państwa sukcesu. Nam wystarczy satysfakcja z nieznacznego udziału w tym sukcesie.

Spis treści:

Jakie powinny być czereśnie?

ODMIANY I PODKŁADKI

Odmiany czereśni

Rynkowo perspektywiczne odmiany

Czereśnie z serii Sweet®

‘Kordia’, ‘Regina’ i jaka inna odmiana?

Odmiany czereśni dla Polski

Od zachodnioeuropejskich doradców

Podkładki karłowe dla czereśni oraz ich wpływ na plonowanie drzew i jakość owoców

ZAPYLACZE I ZAPYLENIE

Zapylacze dla popularnych i nowych odmian czereśni

Stymulacja zapylenia kwiatów

Owady zapylające w sadzie czereśniowym

PROWADZENIE SADU I CIĘCIE DRZEW

Przy konstrukcji z tzw. stołem

System „Drapeau”

Zasady cięcia czereśni samo- i obcopłodnych

Podobieństwa i różnice

Prowadzenie czereśni przy konstrukcji ze „stołem”

Konstrukcja do sadu czereśniowego

NAWOŻENIE I NAWADNIANIE

Nawożenie czereśni

Dokarmianie dolistne czereśni a dostępność składników pokarmowych w glebie

Ogólne zasady dotyczące fertygacji w sadach czereśniowych

Optymalizacja nawadniania

OCHRONA

Przyczyny pękania czereśni i możliwości zapobiegania

Odmienne podejście do przyczyn pękania owoców czereśni

Ochrona czereśni przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi

Szkodniki czereśni i ich zwalczanie

Metody sygnalizacji i masowych odłowów Drosophila suzukii

Ochrona roślin sadowniczych przed przymrozkami wiosennymi

Ochronić przed niską temperaturą

Ochrona przed ptakami

ZBIÓR I DZIAŁANIA POZBIORCZE

Zbiór i przechowywanie czereśni

Sortowanie czereśni deserowych

Opakować cenny owoc