Omacnica prosowianka bez tajemnic

  • Wydawnictwo: Hortpress (Viridia)
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Paweł Bereś
  • Wydawca, rok wydania: Hortpress, 2016
  • Liczba stron : 127
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-944529-0-2
  • egz.
  • 19,90 zł
Najważniejsze informacje dotyczące omacnicy: występowania, biologii, szkodliwości oraz metod integrowanego zwalczania tego szkodnika kukurydzy i innych roślin.

Jest to pierwsze w Polsce tak wszechstronne i wyczerpuje źródło informacji o szkodniku jakim jest omacnica.

W opracowaniu uwzględniono wszystkie najważniejsze informacje, które dotyczą: opisu gatunku, pochodzenia i występowania na przestrzeni lat w Polsce, różnych ważnych roślin żywicielskich, cyklu rozwojowego owada, objawów uszkodzeń roślin, szkodliwości i strat w plonach, monitoringu występowania szkodnika, szkodliwości, ustalenia terminów zwalczania oraz integrowanej ochrony kukurydzy, która uwzględnia oddziaływanie czynników środowiska i wrogów naturalnych, zastosowania metody agrotechnicznej, metody hodowlanej, progów ekonomicznej szkodliwości, metody biologicznej, ochrony chemicznej oraz wykorzystania odmian GMO. Opracowanie kończy bogaty wykaz literatury pomocniczej, która pozwoli Czytelnikowi na ewentualne pogłębienie wiedzy. Książka będzie bardzo przydatna dla plantatorów kukurydzy oraz innych roślin żywicielskich gatunku, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, studentów Uniwersytetów Przyrodniczych i Rolniczych, naukowców i hodowców zajmujących się kukurydzą, jak również członków Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Książka ilustrowana jest wieloma pięknymi i bardzo potrzebnymi zdjęciami, które wszechstronnie dokumentują kompendium. Uzupełnieniem są również przejrzyste rysunki, które dobrze ilustrują i objaśniają problemy związane z omacnicą prosowianka. W książce zamieszczone są tabele, w których Autor zestawił i porównał progi ekonomicznej szkodliwości omacnicy prosowianki w różnych krajach oraz zaprezentował wykaz substancji czynnych insektycydów, co ułatwia realizację zaleceń integrowanej ochrony roślin.

Kompendium wiedzy o omacnicy prosowiance jest bardzo potrzebnym i od wielu lat oczekiwanym przez Czytelników opracowaniem, które ułatwi realizację integrowanej ochrony i produkcji kukurydzy w warunkach agroklimatycznych Polski.

Niebagatelne i wciąż rosnące znaczenie gospodarcze omacnicy prosowianki w znacznym stopniu wynika z łatwości jej adaptacji do zmieniającego się środowiska, ale przede wszystkim jest uwarunkowane biologią gatunku, zwłaszcza jego dużą płodnością oraz specyfiką miejsc żerowania stadium szkodliwego. Szkodnik, którego stadium szkodliwe większość życia spędza w tkankach roślin, gdzie jest mniej narażone na oddziaływanie warunków pogodowych, wrogów naturalnych czy też zabiegi ochrony roślin wykonywane przez człowieka, to bardzo trudny przeciwnik, o czym można się przekonać, obserwując plantacje kukurydzy silnie uszkodzone przez ten gatunek.

Należy również pamiętać, że omacnica prosowianka to szkodnik wielożerny. Choć największe straty powoduje w uprawach kukurydzy, staje się także coraz większym zagrożeniem w innych uprawach, zwłaszcza chmielu oraz prosa. Ponadto zwiększa się liczba sygnałów informujących o uszkadzaniu przez ten gatunek kolejnych roślin, dotychczas przez niego w Polsce nieatakowanych.

Ponieważ omacnica prosowianka staje się coraz większym problemem dla polskiego rolnictwa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom praktyków przygotowano kompendium wiedzy o tym ważnym gospodarczo szkodniku. To jedyne tego typu opracowanie, w którym Czytelnik znajdzie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące: występowania, biologii, szkodliwości oraz metod integrowanego zwalczania tego gatunku. Wiele spośród przedstawionych danych opiera się na wynikach badań prowadzonych przez autora w ramach jego zainteresowań naukowych.

Choć publikacja jest skierowana głównie do plantatorów kukurydzy, liczne spośród prezentowanych tu treści, m.in. dotyczące biologii gatunku i terminów jego występowania, mają charakter uniwersalny, co pozwala na szersze wykorzystanie książki, np. przez producentów innych roślin, już zaatakowanych przez owada lub na których wkrótce się on pojawi.

Spis treści

Opis gatunku   

Pochodzenie i występowanie omacnicy prosowianki w Polsce.

Rośliny żywicielskie     

Cykl rozwojowy szkodnika       

Zimowanie; Przepoczwarczenie; Wylot motyli z poczwarek; Lot motyli na polu uprawnym; Składanie jaj; Wylęg gąsienic; Występowanie gąsienic

Objawy żerowania        

Szkodliwość i straty w plonach

Identyfikacja gatunku i uszkodzeń rośliny         

Monitorowanie występowania gatunku  

Izolator entomologiczny; Pułapki z feromonem; Pułapki świetlne; Bezpośrednie obserwacje roślin

Ocena szkodliwości     

Ustalanie terminów zwalczania  

Metody zwalczania       

Oddziaływanie czynników środowiska i wrogów naturalnych; Metoda agrotechniczna; Metoda hodowlana; Próg ekonomicznej szkodliwości; Metoda biologiczna; Metoda chemiczna; Metoda uprawy GMO