Ogórek gruntowy – zeszyt uprawowy

  • Wydawnictwo: Plantpress
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2022
  • Liczba stron : 104
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-964478-2-1
  • szt.
  • 30,00 zł

Ogórek pochodzi z Azji Południowej, a tradycja uprawy tego gatunku w Indiach czy Chinach sięga nawet 3000 lat p.n.e. W Europie Zachodniej uprawę ogórka rozpowszechnili Rzymianie, natomiast do wschodnich rejonów kontynentu gatunek trafił we wczesnym średniowieczu z Bizancjum. W Polsce z kolei ogórek znany był od XIII w„ a początki jego uprawy datowane są na wiek XVI. Obecnie nasz kraj jest znaczącym europejskim producentem ogórków. Jednak uprawa tego gatunku, szczególnie w gruncie wymaga dużych nakładów pracy. Szacuje się bowiem, że siła robocza stanowi aż do 40% kosztów bezpośrednich produkcji.

Ogórek jest gatunkiem bardzo wymagającym, zarówno pod względem warunków klimatycznych i glebowych oraz potrzeb pokarmowych. Planując uprawę należy pamiętać, że jest to gatunek ciepłolubny i potrzebuje wysokiej temperatury zarówno powietrza, jak i podłoża. Optimum temperaturowe zależy przede wszystkim od fazy rozwojowej roślin i intensywności światła. Zakres pożądanej temperatury powietrza jest szeroki i wynosi od 18°C do 35°C, z kolei podłoża - od 24°C do 28°C. Rośliny są bardzo wrażliwe na niedobór wody w glebie, co wynika głównie z płytko umieszczonego systemu korzeniowego (główna masa korzeni znajduje się w trzydziestocentymetrowej warstwie gleby) oraz dużej powierzchni transpiracyjnej liści. Największą wrażliwość na deficyt wody w glebie ogórek wykazuje w czasie kwitnienia i owocowania. Brak wody w tym okresie skutkuje opadaniem kwiatów i zawiązków, a susza podczas intensywnego owocowania negatywnie wpływa na ilość i jakość plonu (w owocach tworzą się puste przestrzenie). Nie bez znaczenia pozostaje wybór stanowiska uprawowego. Ogórek wymaga bowiem gleb żyznych, zasobnych w próchnicę, o dobrej strukturze, przewiewnych i szybko nagrzewających się. Należy też zaspokoić wysokie wymagania pokarmowego gatunku, wdrażając odpowiednie nawożenie organiczne i mineralne.

Aby osiągnąć optymalną wielkość produkcji i satysfakcjonującą jakość plonu konieczne jest zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków wzrostu i rozwoju. Z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania uprawowe, w postaci lepszych, wydajniejszych, mniej zawodnych środków do produkcji, w tym: odmian, urządzeń, maszyn, nawozów i środków ochrony roślin. Nowoczesne technologie uprawy roślin na zagonach okrytych czarną folią lub włókniną, z za-stosowaniem fertygacji i wykorzystaniem zbioru samolotowego zwiększają rentowność uprawy,' czyniąc ją bardziej dochodową. Więcej informacji na temat tajników uprawy ogórka w gruncie znajdziecie Państwo w niniejszej publikacji.

 

Spis treści

Odmiany

Do długiego kiszenia

Plenne odmiany partenokarpne

Rynek

Krajowy i europejski rynek ogórka gruntowego

Rozsada

Na lepszy start

sadzeniu praktycznie, myśli kilka…

Nawożenie

Ogórkowe ABC

Kluczowe w żywieniu ogórka

Żywienie przez nawadnianie

Agrotechnika

Grunt pod gruntowe

W nowoczesnej technologii

Ściółkowanie upraw

Odwdzięczą się za wodę

Rośnie oferta deszczowni

Nieinfekcyjne zaburzenia

Ochrona

Jak chronić przed chwastami?

Kłopotliwa zgorzel siewek

Nie tylko mączniak rzekomy…

Chroń przed szkodnikami

Oprysk bez znoszenia cieczy

Zbiór i przechowywanie

Pozbierają ogórki w lot

Dobrze posortowany

Krótkotrwałe składowanie