Słownik roślin użytkowych polski, łaciński, angielski, francuski, niemiecki, rosyjski

  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: Z. Podbielkowski, B. Sudnik-Wójcikowska
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2003
  • Liczba stron : 708
  • Oprawa i wymiary: twarda 150 x 210 mm
  • ISBN: 83-09-01772-3
  • egz.
  • 40,00 zł

Słownik roślin użytkowych liczy ponad 1400. Zaktualizowano nomenklaturę łacińską rodzin, rodzajów i większości gatunków, uzupełniono nazwy polskie, angielskie (amerykańskie), niemieckie, francuskie i rosyjskie. Unowocześniono opisy wielu gatunków, dodano lub zaktualizowano informacje dotyczące ich zastosowania oraz występowania.

OSTATNIE EGZEMPLARZE - KSIĄŻKI MAJĄ ZNISZCZONE OKŁADKI

W stosunku do kolejnych wydań „Słownika roślin użytkowych", obecne wydanie zostało poszerzone o prawie 180 haseł; liczy ich ponad 1400. Zaktualizowano nomenklaturę łacińską rodzin, rodzajów i większości gatunków, uzupełniono nazwy polskie, angielskie (amerykańskie), niemieckie, francuskie i rosyjskie. Unowocześniono opisy wielu gatunków, dodano lub zaktualizowano informacje dotyczące ich zastosowania oraz występowania. Zamieszczono więcej rycin. Uwzględnione zostały też rośliny użytkowe od niedawna zalecane do uprawy. W ciągu 40 lat, jakie upłynęły od pierwszego wydania, zmieniło się ujęcie systematyczne wielu taksonów. Zasadnicza zmiana to wyłączenie z królestwa roślin grzybów i większości glonów. Ze względów praktycznych, a poniekąd i tradycyjnych, autorzy postanowili pozostawić ich opisy w słowniku, chociaż nie zostało to uwzględnione w tytule.

„Słownik roślin użytkowych" składa się z trzech części. Część pierwsza -główna, obejmuje hasła opisowe i odsyłacze w układzie alfabetycznym. Każde hasło opisowe jest opatrzone numerem, który będzie wykorzystany w indeksach zamiast numeru strony. Część druga - to indeksy nazw roślin: łacińskich, angielskich, francuskich, niemieckich i rosyjskich, a także indeksy polskich i łacińskich nazw rodzin botanicznych. Wszystkie polskie nazwy roślin (również synonimy) oraz produktów są uwzględnione w odsyłaczach, dlatego nie powtarzamy ich w formie indeksu. W części trzeciej podano podstawową literaturę wykorzystaną przy opracowywaniu kolejnych wydań. Literatura ta stanowi także źródło rycin.

 

Spis treści

Od autorów

Objaśnienie odsyłaczy

Hasta od A do Ż

Literatura

Indeks łacińskich nazw roślin

Indeks angielskich nazw roślin

Indeks francuskich nazw roślin

Indeks niemieckich nazw roślin

Indeks rosyjskich nazw roślin

Indeks łacińskich nazw rodzin

Indeks polskich nazw rodzin

Tytuł

Słownik roślin użytkowych polski, łaciński, angielski, francuski, niemiecki, rosyjski

Autor

Z. Podbielkowski, B. Sudnik-Wójcikowska

Wydawca

PWRiL

Rok wydania

2003

Liczba stron

708

Wymiary

150x210mm

Okładka

twarda

ISBN

83-09-01772-3