Ogrody Permakultury Dotknąć ziemi

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: eMnet
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Monika Podsiadła, Andrzej Młynarczyk
  • Wydawca, rok wydania: eMnet Studio, 2015
  • Liczba stron : 259
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 250 mm
  • ISBN: 978-83-926527-0-0
  • egz.
  • 59,00 zł

Książka powstała na bazie wieloletnich doświadczeń w prowadzeniu ogrodu permakultury, leśnego ogrodu, jak i kreowaniu permakulturowego siedliska.

W zestawie kupisz taniej

Ogrody Permakultury Dotknąć ziemi

Ogrody Permakultury Dotknąć ziemi

59,00 zł
Permakultura Seppa Holzera

Permakultura Seppa Holzera

36,90 zł
95,90 zł
90,90 zł

„Ogrody Permakultury. Dotknąć ziemi" jest książką powstałą na bazie wieloletnich doświadczeń w prowadzeniu ogrodu permakultury, leśnego ogrodu, jak i kreowaniu permakulturowego siedliska.

Książka zawiera wiele opisów praktyk kultywacji ziemi i naszych relacji z roślinami w ogrodzie. Jednak głównym jej przesłaniem jest przedstawienie etycznych, ideowych założeń tego kierunku alternatywnej kultury. Jest również owocem życiowych doświadczeń i podróży obojga jej autorów, pobytu w ekowioskach Europy, gdzie zapoczątkowały swoją działalność alternatywne społeczności.

W opinii autorów książki przekazywanie samej tylko „technicznej", praktycznej wiedzy na temat organicznych, biologicznych upraw oraz używania odnawialnych energii to za mało. Najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia i naszego kontaktu z naturalnym środowiskiem oraz pomiędzy nami samymi. Nasze działania na zewnątrz są odbiciem stanu umysłu. Jeżeli nie zmienimy radykalnie naszych umysłów i serc w kierunku współpracy, kooperacji, porozumie­nia i współistnienia, zamiast eksploatacji i konkurencji, to wszelkie inne usiłowania technicz­nych zmian nie przyniosą trwałych rezultatów i nie zmienią aktualnego status quo. Nasza książka zwiera wiele przemyśleń na ten temat, a także bezpośrednich intuicji, którymi chcemy się podzielić z innymi ludźmi. Jej treść praktyczna może również doskonale służyć jako poradnik permakultury odnoszący się do bezpośrednich działań w ogrodzie i efektywnej opieki nad wszelkiego rodzaju uprawami.

Zmiana stosunku do Natury, cywilizacyjnego paradygmatu, przejścia od konsumpcjonizmu do zrównoważonej samowystarczalności jest nieunikniona. Jeżeli będziemy kontynuować dotych­czasowy kierunek zachłannej eksploatacji zasobów Ziemi, wkrótce okaże się ona Planetą nie nadającą się do zamieszkania. W tak krótkim czasie, my ludzie potrafiliśmy zniszczyć tak wiele gatunków roślin i zwierząt, i zanieczyścić swoje środowisko.

Autorzy książki wierzą, że wciąż jest jeszcze czas na naprawę błędów i jeszcze nie jest za późno. Zmiana może dokonać się jedynie poprzez każdego z nas z osobna, dlatego im więcej osób zaangażuje się w proces zmiany i odnowy, tym lepszych i szybszych rezultatów można z nadzieją oczekiwać. Książka jest swego rodzaju optymistycznym manifestem i jednocześnie apelem do sumienia i serc ludzi, którzy dostrzegli głęboki cywilizacyjny kryzys i swoją czynną postawą próbują zmienić swoje życie i życie osób im bliskich.

Spis treści:

1. Permakultura, czyli Pełna Kultura

2. Kultura i Natura

3. Inne spojrzenie na ogród

4. Żyjący ogród

5. Dotknąć ziemi

6. Planowanie ogrodu

7. Zakładanie ogrodu

8. Prace w ogrodzie

9. Ogród w zgodzie z Naturą

10. Instalacje permakulturowe

11. Forest garden

12. Zdrowy ogród

13. Kalendarz ogrodnika

14. Rośliny szczególne

15. Ogrody Permakultury - Inspiracje

16. Literatura