Ogrody Permakultury Dotknąć ziemi

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: eMnet
  • Dostępność: Towar chwilowo niedostępny
  • Autor: Monika Podsiadła, Andrzej Młynarczyk
  • Wydawca, rok wydania: eMnet Studio, 2015
  • Liczba stron : 259
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 250 mm
  • ISBN: 978-83-926527-0-0

Książka powstała na bazie wieloletnich doświadczeń w prowadzeniu ogrodu permakultury, leśnego ogrodu, jak i kreowaniu permakulturowego siedliska.

„Ogrody Permakultury. Dotknąć ziemi" jest książką powstałą na bazie wieloletnich doświadczeń w prowadzeniu ogrodu permakultury, leśnego ogrodu, jak i kreowaniu permakulturowego siedliska.

Książka zawiera wiele opisów praktyk kultywacji ziemi i naszych relacji z roślinami w ogrodzie. Jednak głównym jej przesłaniem jest przedstawienie etycznych, ideowych założeń tego kierunku alternatywnej kultury. Jest również owocem życiowych doświadczeń i podróży obojga jej autorów, pobytu w ekowioskach Europy, gdzie zapoczątkowały swoją działalność alternatywne społeczności.

W opinii autorów książki przekazywanie samej tylko „technicznej", praktycznej wiedzy na temat organicznych, biologicznych upraw oraz używania odnawialnych energii to za mało. Najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia i naszego kontaktu z naturalnym środowiskiem oraz pomiędzy nami samymi. Nasze działania na zewnątrz są odbiciem stanu umysłu. Jeżeli nie zmienimy radykalnie naszych umysłów i serc w kierunku współpracy, kooperacji, porozumie­nia i współistnienia, zamiast eksploatacji i konkurencji, to wszelkie inne usiłowania technicz­nych zmian nie przyniosą trwałych rezultatów i nie zmienią aktualnego status quo. Nasza książka zwiera wiele przemyśleń na ten temat, a także bezpośrednich intuicji, którymi chcemy się podzielić z innymi ludźmi. Jej treść praktyczna może również doskonale służyć jako poradnik permakultury odnoszący się do bezpośrednich działań w ogrodzie i efektywnej opieki nad wszelkiego rodzaju uprawami.

Zmiana stosunku do Natury, cywilizacyjnego paradygmatu, przejścia od konsumpcjonizmu do zrównoważonej samowystarczalności jest nieunikniona. Jeżeli będziemy kontynuować dotych­czasowy kierunek zachłannej eksploatacji zasobów Ziemi, wkrótce okaże się ona Planetą nie nadającą się do zamieszkania. W tak krótkim czasie, my ludzie potrafiliśmy zniszczyć tak wiele gatunków roślin i zwierząt, i zanieczyścić swoje środowisko.

Autorzy książki wierzą, że wciąż jest jeszcze czas na naprawę błędów i jeszcze nie jest za późno. Zmiana może dokonać się jedynie poprzez każdego z nas z osobna, dlatego im więcej osób zaangażuje się w proces zmiany i odnowy, tym lepszych i szybszych rezultatów można z nadzieją oczekiwać. Książka jest swego rodzaju optymistycznym manifestem i jednocześnie apelem do sumienia i serc ludzi, którzy dostrzegli głęboki cywilizacyjny kryzys i swoją czynną postawą próbują zmienić swoje życie i życie osób im bliskich.

Spis treści:

1. Permakultura, czyli Pełna Kultura

2. Kultura i Natura

3. Inne spojrzenie na ogród

4. Żyjący ogród

5. Dotknąć ziemi

6. Planowanie ogrodu

7. Zakładanie ogrodu

8. Prace w ogrodzie

9. Ogród w zgodzie z Naturą

10. Instalacje permakulturowe

11. Forest garden

12. Zdrowy ogród

13. Kalendarz ogrodnika

14. Rośliny szczególne

15. Ogrody Permakultury - Inspiracje

16. Literatura