Podstawy agrometeorologii

  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Andrzej Kędziora
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2008
  • Liczba stron : 380
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-09-01040-1
  • 45,00 zł

Agrometeorologia jest nauka badającą warunki meteorologiczne, klimatyczne i hydrologiczne w ich wzajemnym oddziaływaniu z obiektami i procesami produkcji rolnej.

Agrometeorologia jest nauka badającą warunki meteorologiczne, klimatyczne i hydrologiczne w ich wzajemnym oddziaływaniu z obiektami i procesami produkcji rolnej. Realizacja każdego rzeczywistego procesu związana jest z produkcja entropii, czyli ze zwiększeniem się „bałaganu". W odniesieniu do układu Ziemia-atmosfera oznacza to, że w razie braku dopływu energii spoza układu po pewnym czasie nastąpiłoby w nim wyrównanie temperatury i ustałyby wszystkie procesy. Jednak ciągły strumień energii dopływający ze Słońca odtwarza zróżnicowanie energii potencjalnej. Promieniowanie słoneczne zabiera z układu więcej entropii niż jej dostarcza, dlatego możliwe jest ciągłe zachodzenie procesów termodynamicznych stanowiących podstawę bytu biosfery. Należą do nich procesy obiegu materii, wśród których najważniejszy jest obieg wody będącej materiałem budulcowym organizmów żywych oraz rozprowadzającej w roślinie składniki niezbędne do życia i rozwoju, a także energię. Procesy przepływu energii i obiegu wody na kuli ziemskiej podlegają prawom ogólnej cyrkulacji atmosfery, determinując je równocześnie. Najpełniej są one ilościowo scharakteryzowane przez bilanse cieplny i wodny, które są ze sobą ściśle powiązane strumieniem utajonej energii pary wodnej. Opisane zostały również prze­widywane zmiany globalne klimatu, ich przyczyny, szczególnie spowodowane działalnością człowieka.

Książka przeznaczona jest dla studentów uczelni rolniczych. Autor ma nadzieję, że pomoże ona czytelnikom w zrozumieniu podstaw funkcjonowania biosfery i zachęci do dalszego pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie.

Tytuł

Podstawy agrometeorologii

Autor

Andrzej Kędziora

Wydawca

PWRiL

Rok wydania

2008

Liczba stron

380

Wymiary

170 x 240 mm

Okładka

miękka

ISBN

978-83-09-01040-1