Rośliny cenne, rzadkie, poszukiwane

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Eugeniusz Radziul
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2004
  • Liczba stron : 262
  • Oprawa i wymiary: twarda, 140 x 200 mm
  • ISBN: 83-09-01778-2
  • egz.
  • 29,90 zł
Każda przedstawiona roślina opatrzona jest krótkim komentarzem o pocho­dzeniu, możliwościach zastosowania w naszych ogrodach (wytrzymałości na mróz, wymaganiach co do podłoża) i sposobach rozmnażania.

W zestawie kupisz taniej

Rośliny cenne, rzadkie, poszukiwane

Rośliny cenne, rzadkie, poszukiwane

29,90 zł
Katalog roślin drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Nowe wydanie

Katalog roślin drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Nowe wydanie

51,90 zł
81,80 zł
59,80 zł
Zapowiadana w moich poprzednich książkach („Skalniaki", „Byliny") kolejna pozycja, dotycząca roślin rzadkich i ciekawych, miała być okazałym, zasob­nym opracowaniem. Od wielu lat gromadziłem materiały, odkładałem co cie­kawsze zdjęcia, ściągałem trudno dostępne rośliny z coraz odleglejszych za­kątków świata. W efekcie gotowy do publikacji materiał obejmuje ponad tysiąc gatunków i odmian roślin rzadko jeszcze - moim zdaniem - w naszych ogro­dach uprawianych, a wartych szerszego rozpropagowania.

Czasy są jednak trudne, a swoje książki adresuję przede wszystkim do hobbi­stów, działkowców - ludzi nierzadko starszych, emerytów i rencistów. Cena książki nie może przekraczać ich finansowych możliwości. Dlatego, za namo­wą wydawcy, postanowiłem podzielić opracowany materiał na kilka części i wydać kilka mniejszych książek o wspólnym tytule, zawierających propozy­cje roślin dla każdego typu ogrodu: na skalniak i rabaty, do ogrodu leśnego i słonecznego, na łąki i błotka; zawsze będą to OGRODOWE RARYTASY.

Próba jakiejkolwiek oceny, klasyfikacji, zaszeregowania roślin pod względem wartości jest przedsięwzięciem niełatwym i na pewno subiektywnym. Zależy bowiem nie tylko od ceny zakupu, ale i od powszechności rośliny na rynku, ła­twości uprawy i rozmnażania, urody kwiatów i liści, naszych indywidualnych upodobań, mody i wielu innych czynników.

Rarytasem w naszym ogrodzie może być każda, nawet „zwykła" roślina, jeśli tylko nie ma jej nikt z sąsiadów. Na pewno rarytasami będą przywiezione z dalszych wojaży egzotycznych, wymagające szczególnych warunków lub specjalnej opieki. Mogą to być też rośliny trudno się rozmnażające, na które amatorzy czekają w kolejce.

Na przykład w jednych ogrodach bardzo ceniony będzie karmnik ościsty, bo pięknie zarasta szczeliny w płytach chodnika, ale w innych może już być uprzykrzonym chwastem na skalniaku. Pierwsza sadzonka konwalii o różo­wych kwiatach będzie przez kilka lat rarytasem, później będziemy ją karczo­wać i usuwać z ogrodu. Urocze przy pierwszym poznaniu wielosit błękitny czy lobelia wielka szybko tracą na wartości, rozsiewając się masowo po całym ogrodzie. Zdobyty z wielkim trudem karłowy bambus będzie najpierw powo­dem naszej dumy i zazdrości sąsiadów, później zaś zdewastujemy cały ogród, usuwając jego ekspansywne, długie (do 10 m) rozłogi.

Zdaję sobie sprawę, że i moje podejście do każdej rośliny jest subiektywne, choć staram się być obiektywny. Każda z opisanych roślin była lub jest upra­wiana w moim ogrodzie i musiała zyskać uznanie jako interesująca. Jeżeli nie spotykam jej w innych ogrodach, sklepach, na kiermaszach - mogę twierdzić, że jest rzadka, a jeśli budzi powszechne zainteresowanie i trudno obdzielić wszystkich chętnych, to chyba dowód, że jest poszukiwana. Wiele moich rary­tasów pochodzi z odległych regionów świata - Japonii, Chin, Kanady. Wiele wyhodowałem z nasion sprowadzanych z ogrodów botanicznych całej pół­nocnej półkuli. Po niektóre jeździłem tysiące kilometrów, inne przysyłano mi na zamówienie. Ważne, że są już u nas i prędzej czy później pojawią się naj­pierw w hobbistycznych kolekcjach, potem na kiermaszach, w szkółkach i sklepach. Otwarte granice Europy na pewno zachęcą wielu do wyprawy po nowości i ich rozpowszechnianie nabierze tempa.

Niektóre z przedstawionych gatunków (np. liliowce, zawilce, pierwiosnki) są z pewnością znane wszystkim miłośnikom kwiatów i goszczą w niejednym ogrodzie. Ale ich nowe odmiany czy formy zmuszą nas do spojrzenia innym okiem na dotychczasowy stan posiadania i może zainspirują do wprowadze­nia zmian.

Każda przedstawiona roślina opatrzona jest krótkim komentarzem o pocho­dzeniu, możliwościach zastosowania w naszych ogrodach (wytrzymałości na mróz, wymaganiach co do podłoża) i sposobach rozmnażania.

Tytuł

Rośliny cenne, rzadkie, poszukiwane

Autor

Eugeniusz Radziul

Wydawca

PWRiL

Rok wydania

2004

Liczba stron

262

Wymiary

140 x 200 mm

Okładka

twarda

ISBN

83-09-01778-2