Winorośl – zeszyt uprawowy

  • Wydawnictwo: Plantpress
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2023
  • Liczba stron : 152
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-67700-11-5
  • 40,00 zł

Praktyczny przewodnik po uprawie winorośli w polskich warunkach klimatycznych

 

To, że polskie wino już chyba u nikogo nie wzbudza zdziwienia, jest faktem, a polscy winiarze oferują bardzo dobrej jakości ciekawe wina, na które - mimo stosunkowo wysokiej ceny - znajdują się nabywcy.

Zgodnie z rejestrem KOWR aktualne dane mówią o 565 zarejestrowanych winnicach i 460 producentach wina. Jest w czym wybierać.

Nie dziwi więc fakt, że również turystyka winiarska (enoturystyka) bardzo dynamicznie się rozwija. Powstało wiele szlaków winiarskich, jak choćby Sandomierski, Małopolski, Lubuski Szlak Wina i Miodu czy Karpacki Szlak Wina. Mamy w kalendarzu także sporo wydarzeń tematycznych. To wszystko daje możliwość promocji regionów winiarskich i osiągania dodatkowych przychodów z turystyki dla poszczególnych gmin, a dla amatorów tego trunku możliwość ciekawego spędzenia czasu w pięknych okolicznościach oraz posmakowania regionalnych produktów. Ten kierunek działalności wydaje się być najbardziej opłacalny dla polskich winiarzy.

Ocieplenie klimatu sprzyja uprawie winorośli w coraz dalej na północ położonych rejonach Europy (winnice powstają nawet w Szwecji!). Jednak uprawa winorośli w takich warunkach stanowi wyjątkowo duże wyzwanie. Wymaga dobrego zaplanowania, wiedzy oraz zdobycia doświadczenia, by móc osiągać zadowalające rezultaty.

W Państwa ręce oddajmy przewodnik po uprawie winorośli. Teksty zostały dobrane tak, by dostarczyć jak najwięcej praktycznych informacji dotyczących prowadzenia winnicy. Autorami zawartych treści są polscy specjaliści od lat zajmujący się tym tematem. Znajdziecie tu Państwo informacje o niezbędnym wyposażeniu winnicy i winiarni, odmianach winorośli polecanych do polskich warunków klimatycznych, a także nawożenia i ochrony. Zamieszczony przegląd ciągników czy opryskiwaczy oferowanych na naszym rynku powinien ułatwić Państwu podjęcie decyzji o zakupie. Książka powstała z myślą zarówno o profesjonalistach, którzy już prowadzą swoje winnice, jak i osobach, które dopiero planują założenie takiej plantacji.

Życzymy Państwu powodzenia w tej niezwykłej podróży!

 

Spis treści

Koszty założenia winnicy oraz produkcji wina

Odmiany

Mieszańce międzygatunkowe i między-wewnątrzgatunkowe

Odmiany na wino gronowe – winorośl właściwa

Podkładki winorośli dla polskich warunków uprawy

Agrotechnika

Pielęgnacja gleby w winnicy

Formy prowadzenia winorośli

Przerzedzanie winorośli, czyli tzw. zbiór na zielono

Nawożenie

Okres kwitnienia kluczowym etapem w uprawie winorośli

Nawożenie winorośli

Dolistne dokarmianie winorośli

Wapnowanie gleb w winnicy

Ochrona

Etapy ochrony winorośli

Biologiczna ochrona winorośli z wykorzystaniem produktów Koppert

Ochrona zapobiegawcza winnicy w praktyce

Czy rezygnacja z konwencjonalnych środków ochrony winorośli będzie możliwa? Krótki przewodnik po biologicznych rozwiązaniach

Technika

Opryskiwacze do winnic

Najwęższe ciągniki do zadań specjalnych 128

W praktyce

Winnica Vanellus

Produkcja wina od A do Z