Jabłoń w każdym ogrodzie

  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: M. Kantorowicz-Bąk
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2000
  • Liczba stron : 90
  • Oprawa i wymiary: miękka, 130 x 190 mm
  • ISBN: 83-09-01718-9

Nowoczesny sposób uprawy jabłoni na działce to odpowiedni dobór odmian odpornych na choroby i stosowanie takich metod ochrony, które byłyby łatwe do zastosowania, sku­teczne i jednocześnie niegroźne dla użytkowników.

Mały ogród przydomowy czy działkowy jest marzeniem wielu z nas; namiastką rajskiego ogrodu, gdzie zmęczeni postępujqcq cywilizacją odnajdujemy radość i spokój w obcowaniu z przyrodą.

Dla wielu ludzi działka czy ogród to nie tylko miejsce wypo­czynku, ale również źródło zaopatrzenia rodziny w świeże owo­ce. Zwykle sadzimy po l -2 drzewa lub kilka krzewów owocowych różnych gatunków, tak dobierając odmiany porą dojrzewania, aby zapewnić użytkownikom ciągle świeże owoce - od późnej wiosny do późnej jesieni.

Najważniejszą rolę w naszym klimacie odgrywają jabłonie. Są one najmniej zawodne w plonowaniu i przy odpowiednio dobranych odmianach zapewniają świeże owoce przez najdłuż­szy okres (od połowy lata do późnej jesieni), a ponadto jabłka odmian zimowych mogą być, w warunkach ogrodu czy działki, przechowywane najdłużej.

Z drugiej strony jabłonie są najtrudniejszym gatunkiem sa­downiczym do prowadzenia na działce. Podlegają one bowiem wielu trudnym do zwalczenia chorobom i szkodnikom, a przy ograniczonej możliwości stosowania na działce środków chemicz­nych, owoce są często porażane przez te choroby czy szkodniki i w efekcie mało atrakcyjne lub niemożliwe do spożycia.

Nowoczesny sposób prowadzenia jabłoni na działce to odpowiedni dobór odmian odpornych na choroby i stosowanie takich metod ochrony, które byłyby łatwe do zastosowania, sku­teczne i jednocześnie niegroźne dla użytkowników.

Jak to zrobić - oto cel tego opracowania.

 

Spis treści

Dlaczego jabłoń?

Wstęp

Od czego zacząć

Przygotowanie gleby przed sadzeniem

Wybieramy odmiany

Dobieramy podkładkę

Sadzenie drzew

Formowanie korony

Pielęgnacja drzew na działce

Utrzymanie gleby pod drzewami

Nawożenie

Prześwietlanie drzew

Cięcie letnie

Przerzedzanie zawiązków

Podlewanie

Przeszczepianie drzew (zmiana odmiany)

Zbiór owoców i przechowywanie

Ochrona jabłoni przed chorobami i szkodnikami

Najgroźniejsze choroby

Najczęściej występujące szkodniki

Odmiany polecane do ogrodów działkowych i przydomowych

Tytuł

Jabłoń w każdym ogrodzie

Autor

M. Kantorowicz-Bąk

Wydawca

PWRiL

Rok wydania

2000

Liczba stron

90

Wymiary

130 x 190 mm

Okładka

miękka

ISBN

83-09-01718-9