Wióry lecą - renowacja mebli i tapicerka dla początkujących

  • Wydawnictwo: Buchmann
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Kasia Sawko
  • Wydawca, rok wydania: Buchmann, 2019
  • Liczba stron : 240
  • Oprawa i wymiary: miękka, 190 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-280-6072-2
  • egz.
  • 39,90 zł

Jest to przyspieszony kurs renowacji i tapicerki mebli zawierający podstawo­we kroki postępowania i niezbędne wskazówki

Jaki mebel najlepiej wziąć na warsztat? Które narzędzia są absolutnie niezbędne? W jaki spo­sób zabrać się do renowacji, aby nie stracić wiary i zapału już na początku pracy?

Dzięki tej książce przejdziecie przyspieszony kurs renowacji i tapicerki mebli, poznając podstawo­we kroki postępowania i niezbędne wskazówki. Inspiracją niech będzie dla was kilkanaście histo­rii mebli - przed renowacją, w jej trakcie i po niej. „Na początku działalności sama się bałam, że istnie­je tylko jeden sposób na wykonanie danej czynno­ści. Doświadczenie pokazało, że w pracy ręcznej jest sporo swobody, niektóre rzeczy robi się intuicyjnie, a duża część pracy opiera się na patentach i ułatwia­niu sobie życia" - uspokaja autorka i chętnie dzieli się swoimi sprytnymi sposobami na szybką renowa­cję mebli. A zatem porzućcie lęki i wyciągnijcie stare chierki oraz hałasy z komórek i strychów. Do dzieła!

Krzesła po babci z wytartymi siedziskami, których koloru nikt już nie pamięta, urodziwa, choć ciut odrapana toaletka znaleziona na śmietniku, stolik kawowy pamiętany z dzieciństwa, a teraz odrobinę kulawy... Meble z historią to meble z duszą -pew­nie dlatego nie sposób ich wyrzucić. Wszystkie stoją w moim domu, czekają na drobne naprawy, odmalo­wanie, przywrócenie im dawnego blasku. A ja czeka­łam na taki podręcznik!

- Marta Frej

 

Był grudzień 2017 roku. Staliśmy przed sporym tłumem osób, które przyszły święto­wać premierę naszej pierwszej książki - podręcznika stolarskiego dla początkujących. Dosłownie parę dni wcześniej przyjechała do nas z drukarni - dwa tysiące pachnących farbą drukarską sztuk, ponad dwieście stron każda. Teraz wreszcie mogliśmy pokazać ją czytelnikom - tym, którzy mieli już za sobą pierwsze stolarskie doświadczenia, i tym, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z dłutem i ściskiem.

Od jakiegoś czasu obserwujemy dwa ścierające się dziś trendy. Z jednej strony masowa produkcja i wszechobecny nadmiar przedmiotów sprawia, że łatwiej jest wyrzucić to, co zepsute, niż oddać do naprawy lub zreperować domowymi sposobami. Meble, ubrania i sprzęty domowego użytku robi się dziś z podatnych na zniszczenia materiałów. Ob­rastamy w przedmioty i zastępujemy jedne nietrwałe rzeczy innymi. Z drugiej strony rosnącą popularnością cieszą się przeróżne błogi, książki i warsztaty promujące życie w duchu eko, zero waste, DIY i inne, niekoniecznie o obcojęzycznej nazwie. Ludzie prze­konują się, że nowe nie znaczy lepsze, że stare nie znaczy obciachowe.

Na Wiórach od samego początku, obok kursów stolarki, prowadzimy także warsztaty z renowacji mebli i tapicerki. Przez naszą stolarnię przewinęło się tysiące kursantów, a wraz z nimi stoły, biurka, kwietniki, puzderka, skrzynie, fotele, krzesła, znowu stoły... Dlatego, zanim wyschła farba drukarska w naszej pierwszej książce, wiedziałam już, że będzie kolejna część, poświęcona amatorskiej renowacji i tapicerce. Autorką koncepcji i tekstów w tej książce jestem ja, ale obserwacje i doświadczenia zebrane na warsztatach są wspólne. Dzielę się nimi w imieniu całego Wiórowego zespołu, dlatego pisząc, natu­ralnie używam formy „my".

Należy odróżnić renowację od konserwacji mebli zabytkowych. Ta druga jest skompliko­wanym, czasochłonnym procesem, wymagającym gruntownej wiedzy, dotyczącej między innymi technik z danej epoki oraz prowadzenia dokumentacji konserwatorskiej. Reno­wacja, o jakiej piszemy, to proces odświeżania starego mebla, który przestał cieszyć oko albo pełnić swoją funkcję (ma połamane elementy, wżarty brud, przetarte obicie itp.). Samodzielne odświeżanie pozwala odzyskać mebel, któremu ktoś nadał piękną formę, i wybrać sposób wykończenia według swojego gustu. O innych atutach też warto wspo mnieć: ograniczamy marnotrawstwo, spędzamy czas, pracując własnymi rękami, zaczy­namy uważniej patrzeć na otaczające nas przedmioty i doceniać wysiłek potrzebny do ich wykonania.

Każdemu zagadnieniu, które poruszamy w tej książce, można by poświęcić oddzielny tom. Renowacja to rzemiosło, którego fachowcy uczą się, spędzając lata w warsztacie. Wydawać by się zatem mogło, że renowacja mebli jest poza zasięgiem amatorów. A jed­nak osoby, które do nas trafiają, po kilku godzinach są w stanie samodzielnie odświeżyć stary fotel czy zmienić obicie w ulubionym krześle po babci. Nie zawsze idealnie, ale robią więcej i lepiej, niż można by się spodziewać.

W tej książce staramy się poprowadzić was ścieżką, którą przechodzą nasi kursanci - opowiadamy, co jest możliwe, na co zwracać uwagę, jak wyposażyć domowy warsztat i jak posługiwać się narzędziami. Przedstawiamy też zestaw mebli przed renowacją, w jej trakcie i po niej. Na początku działalności sama się bałam, że jest tylko jeden jedyny sposób na zrobienie czegoś. Doświadczenie pokazało mi, że w pracy ręcznej jest sporo swobody, niektóre rzeczy robi się intuicyjnie, a duża część pracy opiera się na sprytnych patentach i ułatwianiu sobie życia. A zatem, wyciągajcie stare chierki i hałasy z komórek i strychów i do dzieła!

Wióry lecą to projekt, w ramach którego uczymy amatorów stolarki, renowacji mebli i tapicerki. Szczególnie ciepło myślimy o kobietach, które zachęcamy do majsterkowania i realizowania własnych pomysłów na meble, dodatki i prezenty.

Spis treści

Słowo od autorki

Meble, które warto wziąć na warsztat

Narzędzia oraz wyposażenie przydomowego warsztatu

Drewno i materiały drewnopochodne

Rodzaje połączeń najczęściej spotykane podczas renowacji

Powłoki wykończeniowe

Rutynowe czynności wykonywane w warsztacie

Czynności renowacyjne

Tapicerka

Inspiracje

Indeks

Podziękowania

 

Wióry lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko

Projekt, w ramach którego od pięciu lat odbywają się warsztaty stolarki, renowacji mebli ł tapicerki. Do tej pory zrealizowano około 1500 spotkań w całej Polsce, głównie z udziałem osób, które nie miały wcześniej do czynienia z rzemiosłem. Prowadzący szczególnie ciepło myślą o kobietach, które zachęcają do majsterkowania i realizowania własnych pomysłów. Autorzy warsztatów współpracują również z firmami, dla których organizowane są zajęcia dostosowane do potrzeb danego zespołu.

wioryleca.pl facebook.com/wioryleca/